Шолом як елемент захисного спорядження професійного воїна у Галицькій та Волинській землях у Х-ХІІ ст.: проблема «латинських шоломів»

Autor

  • Mykoła Kozak Narodowa Akademia Nauk Ukrainy we Lwowie

DOI:

https://doi.org/10.34767/TH.2021.09.03

Słowa kluczowe:

helmet, armor, A Word about Igor's Expedition, latin helmets, norman helmets

Abstrakt

W artykule omówiono znaleziska hełmów z X–XI wieku z terenu dawnej ziemi wołyńskiej i terenów sąsiednich. Uwagę zwrócono na odkrycie hełmu z XI wieku na obrzeżu wsi Nemija w obwodzie winnickim. Autor określa artefakt jako typowy europejski hełm tzw. typu normańskiego, którego analogie są znane z Europy Środkowej. Na podstawie szeregu materialnych analogii i źródeł ikonograficznych przyjęto założenie o powiązaniu typowych europejskich „hełmów normańskich” z „łacińskimi hełmami” wspomnianymi w Słowie o wyprawie Igora. Autor sugeruje, że na ziemiach galicyjskiej i wołyńskiej hełmy zachodnie stały się tanimi odpowiednikami bogato zdobionych wschodnich hełmów z „Чорної Могили”.

Opublikowane

2021-06-01

Numer

Dział

Studia i artykuły

Jak cytować

Шолом як елемент захисного спорядження професійного воїна у Галицькій та Волинській землях у Х-ХІІ ст.: проблема «латинських шоломів». (2021). Tabularium Historiae, 9, 71-85. https://doi.org/10.34767/TH.2021.09.03