Tyflopedagogika instrumentalna - autorski program nauczania gry na gitarze przy pomocy audiobooków gitarowych

Autor

  • Adam Skrętny Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

DOI:

https://doi.org/10.34767/MHTE.2018.01.02

Abstrakt

Niniejszy artykuł stanowi prezentację autorskiego programu nauczania gry na gitarze przy pomocy audiobooków gitarowych. Autor, przedstawiając sytuację osób niewidomych w Polsce, wychodzi od muzykografii i wskazuje na potrzebę wykorzystania współczesnej techniki w tyflopedagogice. Uzasadnieniem do tak podjętych rozważań nad zmianą sposobu nauczania gry na gitarze uczniów niewidomych jest nieefektywność dotychczas stosowanych praktyk w szkołach muzycznych, w których uczą się osoby niewidome. Autorski program stanowi innowacyjne narzędzie edukacyjne, które ma nie tylko zainteresować ucznia, angażować jego uwagę, ale także prowadzić do jego usamodzielnienia w rozwijaniu swoich zdolności muzycznych. Udoskonalone narzędzie będzie mogło być wykorzystywane w pracy z uczniem niewidomym, także w zakresie nauki gry na innych instrumentach.

Bibliografia

Czerwińska Małgorzata, Pismo i książka w systemie L. Braille’a w Polsce. Historia i funkcje rewalidacyjne, SBP, Warszawa 1999.

Dolański Włodzimierz, Alfabet Braille’a, jego poprzednicy i krewniacy, „Logopedia” 1971, nr 10.

Dykema Dorothy, Będziemy grać. Podręcznik dla nauczycieli gry na instrumentach klawiszowych zajmujących się osobami z wadami wzroku, Carbondale, Illinois 1986.

Krolick Bettye, Ujednolicona Międzynarodowa Brajlowska Notacja Muzyczna, toccata, Warszawa 2002.

Kuczyńska-Kwapisz Jadwiga, Kwapisz Jacek, Rehabilitacja osób niewidomych i słabowidzących. Poradnik metodyczny, Interart, Warszawa 1996.

Majewski Tadeusz, Dzieci z uszkodzonym wzrokiem i ich edukacja, [w:] Stanisław Jakubowski (red.), Poradnik dydaktyczny dla nauczycieli realizujących podstawę programową w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum z uczniami niewidomymi i słabo widzącymi, MEN, Warszawa 2001.

Makowski Adam, Wybrane zagadnienia z nauczania gry na gitarze klasycznej uczniów z dysfunkcją wzroku, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, Warszawa 2001.

Mellor C. Michael, Louis Braille. Dotyk geniuszu, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Warszawa 2009.

Nazarko Grażyna, Muzykografia – brajlowski system nutowy, [w:] Stanisław Jakubowski (red.), Poradnik dydaktyczny dla nauczycieli realizujących podstawę programową w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum z uczniami niewidomymi i słabo widzącymi, MEN, Warszawa 2001.

Paplińska Małgorzata, Nauka brajla w weekend, APS, Warszawa 2009.

Sękowska Zofia, Tyflopedagogika, PWN, Warszawa 1981.

Wiśniewski Sławomir, Nalepka Jerzy, Kowalczyk Aleksander, Poradnik metodyczny dla gitarzystów, Akademia Muzyczna, Łódź 1990.

Pobrania

Opublikowane

2018-12-01

Jak cytować

Tyflopedagogika instrumentalna - autorski program nauczania gry na gitarze przy pomocy audiobooków gitarowych. (2018). Muzyka. Historia. Teoria. Edukacja, 8, 36-55. https://doi.org/10.34767/MHTE.2018.01.02