Insider – wyzwanie i zagrożenie wewnętrzne dla lotnictwa cywilnego

Autor

  • Mariusz Urban Akademia Sztuki Wojennej

DOI:

https://doi.org/10.34767/SIIP.2022.01.08

Słowa kluczowe:

ochrona, organizacja lotnicza, insider, zagrożenie wewnętrzne, wyzwanie

Abstrakt

Niniejszy artykuł obejmuje problematykę zagrożenia wewnętrznego w organizacji lotniczej, stwarzającego poważne wyzwanie i niebezpieczeństwo dla służb ochrony. Nawet tylko jedna osoba z dostępem do informacji poufnej, wiedzy specjalistycznej, poprzez wykorzystanie luki w zabezpieczeniach może w konsekwencji doprowadzić do wystąpienia zagrożenia dla funkcjonowania organizacji. Zagrożenia dla służb ochrony, które zapewniają bezpieczeństwo infrastrukturze krytycznej państwa, nieustannie zmieniają się w tej niekończącej się wojnie z terroryzmem. Środki zaradcze opracowane w celu zwalczania pojawiających się
niebezpieczeństw stają się przestarzałe wraz z powstawaniem nowych zagrożeń. Dlatego konieczne jest, aby praktycy z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej wyprzedzali swoich wrogów, identyfikując potencjalne ryzykowne sytuacje. Punktem wyjścia w procedurze badawczej była dokonana przez autora analiza literatury przedmiotu. Ponadto nie bez znaczenia były zarówno prowadzone rozmowy z praktykami służb ochrony w organizacji lotniczej, jak i obserwacja w portach lotniczych, co pozwoliło autorowi sformułować cele badawcze. Celem artykułu jest opracowanie i przedstawienie zagrożenia wewnętrznego w organizacji lotniczej w postaci insidera. Została podjęta próba znalezienia odpowiedzi na problem badawczy określony w formie pytania: jaki charakter może przybrać zagrożenie wewnętrzne w postaci tzw. insidera w lotnictwie cywilnym? Z całą pewnością prezentowany artykuł nie wyczerpie w pełni charakteru zagrożenia wewnętrznego, jakim jest niewątpliwie insider, niemniej jest przyczynkiem do dalszego pogłębiania przedmiotowego zagadnienia.

Bibliografia

Aneks 17. Międzynarodowe Normy i Zalecane Metody Postępowania. Załącznik 17 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Ochrona międzynarodowego lotnictwa cywilnego przed aktami bezprawnej ingerencji, wydanie dziewiąte, ICAO.

Bujnowski, M. (2016). Bezpieczeństwo lotnictwa cywilnego. Aspekty współpracy międzynarodowej. Łódź: Wydawnictwo Scholar.

Bielski, M. (1997). Organizacje – istota, struktury, procesy. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Chappell, B. (2015, 31 sierpnia). Wichita Man Sentenced to 20 Years in Airport Bomb Plot. NPR.

Glen, A. & Nowak, J. (2008). Sytuacje kryzysowe w polskiej przestrzeni powietrznej i ich źródła. Warszawa: Wydawnictwo AON.

Grenda, B. & Nowak, J. (2013). Wybrane problemy zarządzania kryzysowego w organizacjach lotniczych. Warszawa: Wydawnictwo AON.

Griffin, R.W. (1996). Podstawy zarządzania organizacjami. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

ICAO (2012). Safety Management Manual (SMM). International Civil Aviation Organization, third edition.

Kaczyńska, S. (2016). Zarządzający portem lotniczym jako podmiot prawa publicznego i prywatnego. Zagadnienia wybrane. Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck.

Kitler, W. (2011). Bezpieczeństwo narodowe RP. Podstawowe kategorie. Uwarunkowania. System. Warszawa: Wydawnictwo AON.

Krzyżanowski, L.J. (1999). O podstawach kierowania organizacjami inaczej: paradygmaty, modele, filozofia, metodologia, dylematy, trendy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Kuciński, K. (2015). Elementy metodyki rozprawy doktorskiej. Warszawa: Wydawnictwo Difin.

KPOLC (2007). Zob. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie Krajowego Programu Ochrony Lotnictwa Cywilnego realizującego zasady ochrony lotnictwa. Dz. U. 2007 nr 116 poz. 803 z późn. zm. (rozporządzenie nieobowiązujące).

Nowak, E. (2007). Zarządzanie kryzysowe w sytuacjach zagrożeń niemilitarnych. Warszawa: Wydawnictwo AON.

PWN (2022). Hasło: insider. Pobrano z lokalizacji: https://sjp.pwn.pl/slowniki/insider.html [dostęp: 1.02.2022].

Sirko, S. & Kozuba, J. (2018). Procesy w organizacjach lotniczych. Wybrane aspekty. Warszawa: Wydawnictwo Akademii Sztuki Wojennej.

Mendel, T. (2010). Metodyka pisania prac doktorskich. Poznań: Wydawnictwo Contakt.

Wawrzusiczyn, A. (red.) (2016). Praca dyplomowa z bezpieczeństwa. Wprowadzenie do badań. Warszawa: Wydawnictwo Difin.TSA (2022).

Rozporządzenie 300/2008 (2008). Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE)300/2008 z dnia 11 marca 2008 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie ochrony lotnictwa cywilnego i uchylające rozporządzenie (WE) nr 2320/2002, Dz. Urz. UE L 2008 nr 97 poz. 72 z późn. zm.

Zieleniewski, J. (1969). Organizacja i zarządzanie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Żylicz, M. (2011). Prawo lotnicze międzynarodowe, europejskie i krajowe. Warszawa: Wydawnictwo Kluwer.

Pobrania

Opublikowane

2022-12-01

Numer

Dział

Studia i analizy