Rola Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) w systemie bezpieczeństwa i obronności RP w następstwie rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę
DOI:
https://doi.org/10.34767/SIIP.2022.02.08Słowa kluczowe:
B9, NATO, bezpieczeństwo, Polska, Rosja, USAAbstrakt
Zmiany, jakie zaszły w globalnym systemie bezpieczeństwa w następstwie aneksji Krymu przez Rosję i ruchów zbrojnych na Donbasie, wymusiły na państwach Europy Środkowo-Wschodniej podjęcie działań, mających zapewnić im bezpieczeństwo. Bukaresztańska Dziewiątka (B9), zainicjowana w 2014 r. przez prezydentów Polski i Rumunii, stała się wyrazem troski o bezpieczeństwo państw regionu w obliczu imperialnej polityki Federacji Rosyjskiej. B9, organizacja subregionalna funkcjonująca w ramach NATO, stała się wielowymiarową płaszczyzną współpracy państw regionu w obszarze bezpieczeństwa i obronności. Do jej głównych celów należy wzmacnianie więzi transatlantyckich w oparciu o gwarancje sojusznicze na podstawie art. 5 traktatu waszyngtońskiego, budowa silnego Sojuszu pod przywództwem Stanów Zjednoczonych, rozwój relacji dwustronnych między państwami członkowskimi, wzmacnianie zdolności obronnych NATO i rozwój współpracy strategicznej między Sojuszem a Unią Europejską. Celem B9 jest również poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz wspieranie jej w dążeniach do członkostwa w strukturach transatlantyckich. Uczestnictwo Polski w projekcie Bukaresztańskiej Dziewiątki istotnie wzmacnia jej możliwość oddziaływania na forum NATO, w tym w kontekście zwiększenia poziomu obrony i odstraszania na wschodniej flance Sojuszu. Wspólnota interesów oraz osiąganie konsensusu w kluczowych sprawach stanowić będzie o skuteczności działania B9 w przyszłości.
Bibliografia
Bieńczyk-Missala, A. (2018). Od Międzymorza do Trójmorza – meandry polityki zagranicznej Polski w Europie Środkowej. Stosunki Międzynarodowe – International Relations, 1 (54).
Czaputowicz, J. (2012). Bezpieczeństwo międzynarodowe. Współczesne koncepcje. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Jureńczyk, Ł. (2021). Nie tylko Fort Trump. Stosunki polityczno-wojskowe Polski z USA. Bydgoszcz: Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Orzelska-Stączek, A. (2020). New wave of regional cooperation in Central Europe as a response to new threats. Rocznik Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, 18, 1.
Pawłowski, K. (2020). Bukaresztańska Dziewiątka: Współpraca państw wschodniej flanki NATO. Policy Papers 4/20.