Pokój niemożliwy – Kurdowie w Turcji pod rządami AKP

Autor

  • Adam Martofel Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa

DOI:

https://doi.org/10.34767/SIIP.2017.16.11

Słowa kluczowe:

Kurdowie, Turcja, konflikt kurdyjsko-turecki, AKP, proces pokojowy

Abstrakt

Celem niniejszego artykułu jest omówienie polityki Republiki Turcji pod rządami AKP wobec Kurdów, największej mniejszości etnicznej w tym kraju. Głównym punktem odniesienia jest sytuacja wewnętrzna w Turcji w pierwszej dekadzie XXI w. Autor wskazuje na początki kolejnego etapu konfl iktu kurdyjsko-tureckiego, biorąc pod uwagę wyniki wyborów prezydenckich i parlamentarnych w latach 2014 – 2015 oraz politykę Turcji po nieudanej próbie zamachu stanu w lipcu 2016 r. Artykuł przedstawia nową falę represji politycznych wobec Kurdów i omawia kwestię kurdyjską jako jeden z głównych problemów kluczowych regionalnych graczy, uwzględniając Turcję, Iran, Syrię oraz Federację Rosyjską. Ponadto artykuł wskazuje zaangażowanie militarne Turcji w wojnie domowej w Syrii i implikacje tegoż zaangażowania dla sytuacji Kurdów w Turcji i w regionie. W wyniku analizy autor podkreśla możliwość wzmocnienia kurdyjskich nastrojów nacjonalistycznych oraz zwiększenia wsparcia Kurdów dla PKK. Efektem nowej strategii walki z PKK może być postępująca polaryzacja polityczna. Jest więc również prawdopodobne, że PKK zintensyfi kuje swoją działalność. Jednocześnie strategia ta może skutkować konsolidacją elektoratu AKP i Erdoğana i w rezultacie umocnieniem rządu. W wymiarze regionalnym strategia ta wymaga zwiększonej aktywności Turcji w Iraku i Syrii. Biorąc pod uwagę relacje pomiędzy PKK i PYD, turecka interwencja wojskowa w Syrii i zaangażowanie w Iraku mogłyby doprowadzić do większej konsolidacji Kurdów we wszystkich trzech państwach. W kwestii stosunków międzynarodowych skutkować to może spotęgowaniem napięć pomiędzy Turcją i Iranem oraz rządem w Bagdadzie.

Bibliografia

Alevism, Harvard Divinity School. Religious Literacy Project (online).

Ananicz Sz.; Turcja wobec eskalacji konfliktów w Iraku i Syrii; OSW (online).

Bocheńska J., Turecki proces akcesyjny widziany z kurdyjskiej perspektywy, [w:] Turcja i Europa. Wyzwania i szanse, red. A. Szymański, Warszawa 2012.

Dozens of Turkey’ s pro Kurdish BDP members arrested- again, EkurdDaily (online).

Ergin Y., Kurdish conflict takes toll on Turkey’s image, The Washington Times (online).

Guthrie A., Decoding Daesh: Why is the new name for ISIS so hard to understand?, Free Word Centre (online).

Kaczorowski K., Kurdyjskie starania o utrzymanie tożsamości kulturowej – przemiany politycznej reprezentacji Kurdów w Republice Tureckiej, Kraków 2014.

Kaczorowski K., Praktyki językowe Kurdów w Turcji jako element obrony tożsamości kulturowej, [w:] Idee i myśliciele, red. Ł. Trzciński, K. Skowronek, Kraków 2014.

Kongra-Gel Kurdistan Freedom and Democracy Congress (KADEK) Kurdistan Workers’ Party (PKK), Global Security (online).

Kurdish Political Prisoner Leyla Zana Released After a Decade in Jail, Democracy Now (online).

Matusiak M., Wielki Skok. Turcja pod władzą Erdoğana, Warszawa 2015.

Wasilewski K., Nowa strategia Turcji w walce z Partią Pracujących Kurdystanu konsekwencje i szanse realizacji, PISM (online).

Wyniki wyborów parlamentarnych w czerwcu 2015 r., Najwyższa Komisja Wyborcza(online).

Wyniki wyborów parlamentarnych w listopadzie 2015 r., Najwyższa Komisja Wyborcza (online).

Wyniki wyborów prezydenckich w 2014 r., Najwyższa Komisja Wyborcza (online).

Pobrania

Opublikowane

2017-10-25

Numer

Dział

Studia i analizy