Retrospekcja wzajemnych stosunków gospodarczych UE i Rosji. Czynniki integrujące i dezintegrujące Unię

Autor

  • Ewelina Szydłowska Uniwersytet Wrocławski

DOI:

https://doi.org/10.34767/SIIP.2018.17.02

Słowa kluczowe:

Rosja, UE, integracja, energetyka, stosunki bilateralne

Abstrakt

 Unia Europejska i Rosja różnią się pod względem gospodarczym. W przeciwieństwie do tradycjonalnej Rosji UE to nowy typ wspólnoty międzynarodowej. Obie strony to zarówno partnerzy, jak i rywale zdający sobie sprawę z uzależnienia od siebie. Rywalizacja wynika ze zderzenia broniącej swojej strefy wpływów Rosji oraz dążeń rozszerzającej się Unii. Celem Unii jest rozwijanie się nie tylko przez pogłębianie współpracy, ale także przez przyjmowanie nowych członków do wspólnoty. Federacja Rosyjska w rozwijaniu się UE widzi zagrożenie dla swojej mocarstwowej pozycji. Wynikają z tego również działania mające na celu wywołanie dezintegracji w UE, bo Europa podzielona to Europa słaba.

Bibliografia

Abbigail J. Chiodo, Michael T. Owyang, Studium kryzysu walutowego: Rosyjska niewypłacalność w 1998, Bank Rezerw Federalnych, St. Louis 2002.

Bieleń S., Stosunki Rosji z Unią Europejską, Warszawa 2009.

Koczor M., Tokarski P., Gospodarka Unii Europejskiej – Reakcja na kryzys i perspektywy na nowe dziesięciolecie, Warszawa 2011.

Niedośpiał L., Analiza prawno-polityczna Porozumienia o Partnerstwie i Współpracy pomiędzy Unią Europejską a Federacją Rosyjską: stan obecny i perspektywy, „Wschodnioznawstwo” 2008, nr 2.

Partnerstwo dla modernizacji: geneza, wątpliwości, perspektywy, www.liberte.pl, 2.12.2018.

Raś M., Perspektywy dialogu Rosja – Unia Europejska, [w:] Dialog europejski Zachód – Wschód. Polityka, Gospodarka, Społeczeństwo, red. A. Stępień-Kuczyńska, T. Jałmuzna, Toruń 2006.

Stępień–Kuczyńska A., Rosja: ku Europie: z problematyki stosunków rosyjsko-unijnych, Toruń 2007.

Szeptycki A., Polityka Unii Europejskiej wobec jej wschodnich sąsiadów,[w:] Stosunki międzynarodowe w XXI w. Księga jubileuszowa z okazji 30-lecia Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, red. E. Haliżak, Warszawa 2006.

Unijne sankcje w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie, www.consilium.europa.eu

Wzrost i instytucje, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, www.imf.org

Zięba R., Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej, Warszawa 2007.

Pobrania

Opublikowane

2018-11-16

Numer

Dział

Studia i analizy

Jak cytować

Retrospekcja wzajemnych stosunków gospodarczych UE i Rosji. Czynniki integrujące i dezintegrujące Unię . (2018). Świat Idei I Polityki, 17, 55-71. https://doi.org/10.34767/SIIP.2018.17.02