The Congress of Polish Women as an example of the struggle for women’s rights

Autor

  • Jolanta Kaczmarek Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań

DOI:

https://doi.org/10.34767/SIIP.2018.17.17

Słowa kluczowe:

Kongres Kobiet Polskich, prawa kobiet, kobiety w polityce

Abstrakt

Rozważając kwestie związane z walką o prawa polityczne dla kobiet, nie można lekceważyć niektórych najważniejszych czynników, decydujących o poziomie uczestnictwa kobiet w życiu politycznym. Jeśli chodzi o dyskusję naukową na temat obecności kobiet w szeroko rozumianej polityce, najczęściej przywoływanymi faktorami wpływającymi na ten stan rzeczy są czynniki biologiczne, społeczne, ideologiczne, strukturalne, kulturowe, religijne czy ekonomiczne. Minęło 100 lat, a Polki, mimo iż stanowią nieco ponad połowę polskiego społeczeństwa, nadal mają niezbyt wielką reprezentację w parlamencie, w biznesie w wielu przypadkach ich pensje są niższe niż mężczyzn na podobnych stanowiskach, a rola kobiety w przestrzeni publicznej – ze szczególnym naciskiem na sferę polityczną – jest nadal niższa niż rola mężczyzny. Celem niniejszego tekstu jest analiza przesłanek utworzenia i funkcjonowania Kongresu Kobiet Polskich w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Bibliografia

Aktorzy życia publicznego Płeć jako czynnik różnicujący, red. R. Siemieńska, Warszawa 2003.

Barburska O., Czynniki determinujące udział kobiet w sprawowaniu władzy politycznej w krajach Europy Zachodniej, „Studia Polityczne” 2002, nr 2.Czarna księga kobiet, red. C. Ockrent, Warszawa 2010.

Desperak I., Płeć zmiany, Łódź 2013.Drzonek M., Partia Kobiet, nowa partia „swojska”, [w:] Kobiety we współczesnej Europie. Rola i miejsce kobiet na rynku pracy, w polityce i w społeczeństwie, red. M. Musiał-Karg, Toruń.

Fuszara M., Kobiety w polityce, Warszawa 2007.

Fuszara M., Polityka jako obszar nierówności kobiet i mężczyzn w Polsce, [w:] Czarna księga kobiet, red. C. Ockrent, Warszawa 2010.

Gębarowska K., „Kobiety” jako zbiorowy podmiot ruchu feministycznego w Polsce. Polemika z Partią Kobiet i Kongresem Kobiet Polskich, [w:] F. Pierzchalski, K. Smyczyńska, M.E. Szatlach, K. Gębarowska, Feminizm po polsku, Warszawa 2011.

Kamola-Cieś lik M., Działalność́kobiet w Radzie Ministrów w Polsce w latach 1989–2008, [w:] Kobiety we współczesnej Europie. Rola i miejsce kobiet na rynku pracy, w polityce i w społeczeństwie, red. M. Musiał-Karg, Toruń 2009.

Kobiety we współczesnej Europie. Rola i miejsce kobiet na rynku pracy, w polityce i w społeczeństwie, red. M. Musiał-Karg, Toruń 2009.

Kobiety w polityce, red. J. Marszałek-Kawa, Toruń 2010.

Kobiety w polityce Wybrane problemy, red. W. Malendowski, Poznań 1995.

Kuklińska K.L., Polskie singielki, Warszawa 2012.

Majewska-Opiełka I., Czas kobiet, Poznań 2012.

Malendowski W., Kobiety w polityce Wybrane problemy, red. W. Malendowski, Poznań 1995.

Musiał-Karg M., Kobiety w organach władzy ustawodawczej i wykonawczej, [w:] Kobiety we współczesnej Europie. Rola i miejsce kobiet na rynku pracy, w polityce i w społeczeń stwie, red. Musiał-Karg M., Toruń 2009.

Niewińska A., Raport o gender w Polsce, Fronda PL (2014), Warszawa Ogólnopolski Strajk Kobiet, strajkkobiet.eu.

Ockrent C., Kobiety u władzy, Warszawa 2007.

Środa M., Kobiety i władza, Warszawa 2010.

Opublikowane

2018-11-25

Numer

Dział

Studia i analizy

Jak cytować

The Congress of Polish Women as an example of the struggle for women’s rights. (2018). Świat Idei I Polityki, 17, 345-368. https://doi.org/10.34767/SIIP.2018.17.17