Współczesna recepcja walki klas , czyli w jakim stopniu marksizm wpłynął na koncepcje XX-wieczne i czy pozostał aktualny do dzisiaj?
DOI:
https://doi.org/10.34767/SIIP.2015.14.03Słowa kluczowe:
Marks, walka klas, konfl ikt, neomarksizm.Abstrakt
Przedmiotem niniejszej pracy jest porównanie teorii walki klas Karola Marksa z nawiązującą do niej neomarksistowską koncepcją Ralfa Dahrendorfa dotyczącą konfliktu i będącą jednocześnie polemiką z teorią systemu społecznego Talcotta Parsonsa. Zestawienie takie pozwala przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, na ile koncepcje XIX-wiecznego filozofa i ekonomisty pozostały aktualne w kolejnym stuleciu. Druga część wywodu przedstawia natomiast ewolucję tego pojęcia na przykładzie kontynuatorów wymienionych myślicieli, ponieważ współcześnie termin walka klas używany jest nie tylko przez marksistów, ale również m.in. przez członków ruchów feministycznych, takich jak Pierre Bourdieu, oraz przez przedstawicieli organizacji walczących o ochronę środowiska, m.in. Murraya Bookchina. Celem takiego zestawienia jest wykazanie rozbieżności oraz punktów stycznych w założeniach wyżej wymienionych myślicieli i rozwoju teorii walki klas aż po czasy współczesne.
Bibliografia
Białyszewski H., Wstęp do wydania polskiego, [w] T. Parsons, Szkice z teorii socjo-logicznej, Warszawa 1972.
Bookchin M., Anarchizm ery dobrobytu, tłum. M. Gachewicz, Zielona Góra 1997.
Bookchin M., Ekologia społeczna, Zielona Góra 1999.
Bourdieu P., Męska dominacja, tłum. L. Kopciewicz, Warszawa 2004.
Dahrendorf R., Klasy i konflikt klasowy w społeczeństwie przemysłowym, tłum. R. Babińska, Kraków 2008.
Kołakowski L., Główne nurty marksizmu. Powstanie – rozwój – rozkład, Londyn 1988.
Lityński A., Prawo Rosji i ZSRR 1917 – 1991, czyli historia wszechzwiązkowego komunistycznego prawa (bolszewików), Warszawa 2010.
Marks K., Engels F., Manifest komunistyczny, tłum. T. Zabłudowski, [w:] K. Marks, F. Engels, Dzieła, t. 4, Warszawa 1992.
Ojzerman T.I., Powstanie fi lozofi i marksistowskiej, Warszawa 1966.
Pietrzyk-Reeves D., Idea społeczeństwa obywatelskiego. Współczesna debata i jej źródła, Wrocław 2004.
Smith A., Bogactwo narodów, Warszawa 2009.
Strzyczkowski K., O (nie)użyteczności pojęcia kapitału kulturowego z perspektywy ustaleń socjologii amerykańskiej, „Kultura i Społeczeństwo” LI (3).
Turner J., Struktura teorii socjologicznej, Warszawa 2006.
Walicki A., Marksizm i skok do królestwa wolności: dzieje komunistycznej utopii, Warszawa 1996.