Kreacje zawodowe matek w ich narracjach

Autor

  • Agnieszka Sobolewska-Popko Uniwersytet w Białymstoku

DOI:

https://doi.org/10.34767/SZP.2016.01.11

Słowa kluczowe:

aktywność zawodowa kobiet, macierzyństwo, pasja, samospełnienie, narracja

Abstrakt

Współcześnie wiele kobiet chce aktywnie uczestniczyć w przestrzeni społecznej, realizując się zawodowo. Sfera pracy staje się równie ważną przestrzenią, podobnie jak rodzina czy wiele innych. Wzrastający poziom bezrobocia skłania młodych ludzi do refleksji nad ich przyszłością w kontekście znalezienia zatrudnienia. Niejednokrotnie spotykamy się ze stwierdzeniami, że studia wyższe nie gwarantują znalezienia pracy, że potrzebne jest doświadczenie, które trudno zdobyć młodemu człowiekowi, a w zatrudnieniu ogromne znaczenie odgrywają znajomości w danej branży. Taki stan rzeczy zainspirował mnie do poszukiwania przestrzeni do badań, które pozwoliłyby mi na pokazanie zupełnie innej perspektywy w tym aspekcie. W ramach artykułu prezentuję studium przypadków - są to trzy historie kobiet, które odniosły sukces nie tylko zawodowy, ale także w sferze rodzinnej, choć napotykały na różne trudności, to nie poddały się i konsekwentnie realizowały swoje marzenia i pasje. Badania, jakie zrealizowałam mają charakter badań jakościowych. Dokonałam trzech wywiadów narracyjnych, zaś zebrany materiał empiryczny poddałam wnikliwej analizie zgodnie z przyjętą koncepcją M.B. Milesa i A.M. Hubermana. Wierzę, że zaprezentowane wyniki badań pozwolą otworzyć przestrzeń optymizmu i będą zachęcały inne kobiety-matki do podejmowania podobnych inicjatyw w przestrzeni zawodowej.

Bibliografia

Badinter E., Historia miłości macierzyńskiej, tł. K. Choiński, Oficyna Wydawnicza Volumen Liga Republikańska, Warszawa 1998.

Budrowska B., Macierzyństwo jako punkt zwrotny w życiu kobiety, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Wrocław 2000.

Dakowicz L., Dakowicz A., Klimat życia rodzinnego kobiet aktywnych i nieaktywnych zawodowo, [w:] Rodzina i praca z perspektywy wyzwań i zagrożeń, red. L. Golińska, B. Dudek, Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2008.

Duch-Krzysztoszek D., Relacje między pracą domową i zawodową, [w:] Kobiety i ich mężowie. Studium porównawcze, red. J. Sikorska, Wyd. IFiS PAN, Warszawa 1996.

Gracka-Tomaszewska M., Drogi do macierzyństwa. Reprezentacja siebie i reprezentacja dziecka w umyśle kobiety jako podstawa macierzyństwa, Wyd. Naukowe Scholar, Warszawa 2014.

Kłosińska M., Wpływ aktywności zawodowej na poziom samooceny kobiet posiadających rodzinę, [w:] Psychospołeczne aspekty życia rodzinnego, red. T. Rostowska, A. Peplińska, Wyd. Difin, Warszawa 2010.

Kotlarska-Michalska A., Główne kierunki przemian w kobiecych rolach małżeńskich i macierzyńskich, [w:] Wielość spojrzeń na małżeństwo i rodzinę, red. A. Kwak, M. Bieńko, Wyd. Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2012.

Kwak A., Rodzina w dobie przemian. Małżeństwo i kohabitacja, Wyd. Akademickie „Żak”, Warszawa 2005.

Lachowska B., Praca i rodzina. Konflikt czy synergia? Konflikt i facylitacja między rolami rodzinnymi i zawodowymi – uwarunkowania i znaczenie dla jakości życia kobiet i mężczyzn, Wyd. KUL, Lublin 2012.

Lesińska-Sawicka M., Późne macierzyństwo. Studium socjomedyczne, Zakład Wydawniczy Nomos, Kraków 2008.

Miles M.B., Huberman A.M., Analiza danych jakościowych, przekł. St. Zabielski, Wyd. Uniwersyteckie Trans Humana, Białystok 2000.

Ostrouch-Kamińska J., Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów. Studium socjopedagogiczne narracji rodziców przeciążonych rolami, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2011.

Rostowska T., Małżeństwo, rodzina, praca a jakość życia, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2008.

Slany K., Alternatywne formy życia małżeńsko-rodzinnego w ponowoczesnym świecie, Zakład Wydawniczy Nomos, Kraków 2008.

Witkin G., Stres kobiecy, Dom Wydawniczy REBIS, Warszawa 2000.

Pobrania

Opublikowane

2016-07-18

Numer

Dział

Raporty z badań

Jak cytować

Kreacje zawodowe matek w ich narracjach. (2016). Szkoła - Zawód - Praca, 11, 170-190. https://doi.org/10.34767/SZP.2016.01.11