Praca ‒ zatrudnienie ‒ zatrudnialność: założenia dyskursu
DOI:
https://doi.org/10.34767/SZP.2021.01.01Słowa kluczowe:
praca, zatrudnienie, zatrudnialnośćAbstrakt
Celem artykułu jest analiza niektórych aspektów trzech kategorii: pracy, zatrudnienia, zatrudnialności w perspektywie problemów i zadań pedagogiki pracy oraz poszukiwanie odpowiedzi na trzy zasadnicze pytania. Pierwsze z nich to pytanie: czy praca i zatrudnienie oznacza to samo? Drugie pytanie brzmi: dlaczego zadaniem współczesnej pedagogiki pracy jest przygotowanie człowieka do zatrudnienia? Z kolei trzecie pytanie dotyczy zatrudnialności: dlaczego za najlepszy sprawdzian wartości przygotowania zawodowego uznać można zatrudnialność? Metodą badawczą zastosowaną na potrzeby opracowania jest analiza i krytyczna ocena literatury przedmiotu. Artykuł ma charakter opisowy i stanowi wprowadzenie do dyskusji nad podstawowymi kategoriami pedagogiki pracy, osadzonej w zmieniającej się rzeczywistości.
Bibliografia
Budnikowski, T. Tendencje w wykorzystaniu czasu pracy w państwach wysoko rozwiniętych na początku XXI wieku. IZ Policy Papers, 15 (I). (2015).
Frieske, K.W. Praca – zatrudnienie – zatrudnialność: ideologiczne założenia dyskursu. Polityka Społeczna, 7 (2015).
Harvey, A.S., Gershuny, J., Fisher, K., Akbari, A. (2003). Statistics on working time arrangements based on time use survey data. Conditions of Work and Employment Series No. 3. Geneva: ILO.
Jeruszka, U. (2019). Zatrudnialność w perspektywie pedagogiki pracy. Warszawa: Difin.
Juchnowicz, M. Sektorowe badanie podaży i popytu na kwalifikacje i kompetencje. Edukacja Ekonomistów i Menedżerów, 2 (32). (2014).
Karney, J.E. (2007). Psychopedagogika pracy. Wybrane zagadnienia z psychologii i pedagogiki pracy. Warszawa: Żak.
Nowacki, T.W. (2004). Leksykon pedagogiki pracy. Radom – Warszawa: ITeE–WSP TWP–WSP ZNP.
Nowacki, T.W. (1997). O kwalifikacjach prawie wszystko. Warszawa: CODN.
Orczyk, J. Edukacja czy tylko zatrudnienie a może przedsiębiorczość społeczna? Polityka Społeczna, 7 (2017).