Wzory przebiegu karier zawodowych kobiet – w kierunku łączenia ról rodzinnych i zawodowych
DOI:
https://doi.org/10.34767/SZP.2019.01.09Słowa kluczowe:
kariera zawodowa, role społeczne, rodzinaAbstrakt
W życiu dorosłego człowieka istnieją dwa podstawowe obszary aktywności – praca zawodowa i życie rodzinne. Jednostka pełni w nich najważniejsze role, im też poświęca większość swego czasu. Zachodzące zmiany społeczno-gospodarcze sprawiają, że kobietom przypadają zadania nie tylko związane z wypełnianiem obowiązków rodzicielskich czy macierzyńskich, ale też zawodowych, społecznych i politycznych. Sytuacja ta motywowana jest także przemianami kulturowymi – w literaturze przedmiotu zwraca się uwagę, że „aktywne uczestnictwo kobiet na rynku pracy i zwiększenie ich udziału w zatrudnieniu w krajach europejskich wiąże się nie tylko z procesami emancypacyjnymi, ale również edukacyjnymi”. Proces ten będzie postępował w kierunku równości w każdym obszarze działalności człowieka.
Bibliografia
Cybal-Michalska A., Młodzież akademicka a kariera zawodowa, Impuls, Kraków 2013.
Duch D., O władzy w rodzinie. Prace w domu a równość w związku, [w:] M. Fuszara (red.), Kobiety w Polsce na przełomie wieków. Nowy kontrakt płci?, Inst. Spraw Publ., Warszawa 2002.
Garncarek E., Społeczne uwarunkowania dobrowolnej bezdzietności w opinii młodych bezdzietnych Polaków, [w:] W. Muszyński, E. Sikora (red.), Miłość, wierność i uczciwość na rozstajach współczesności. Kształty rodziny współczesnej, Adam Marszałek, Toruń 2008.
Herr E., Cramer S., Planowanie kariery zawodowej, Min. Gosp. i Pracy, Warszawa 2005.
Kawula S., Alternatywne kształty rodziny współczesnej. Tendencje przemian w początkach XXI wieku, [w:] W. Muszyński, E. Sikora (red.), Miłość, wierność i uczciwość na rozstajach współczesności. Kształty rodziny współczesnej, Adam Marszałek, Toruń 2008.
Nowakowska A., Aktywność zawodowa kobiet a przekonania mężczyzn dotyczące ról kobie-cych i męskich w rodzinie, [w:] C. Sadowska-Snarska , T. Li (red.), Godzenie pracy z rodziną w kontekście aktywizacji zawodowej kobiet, WSE, Białystok 2008.
Pawlica B., Woźniak-Krakowian A., Małżeństwo i rodzina w czasach płynnej nowoczesności. Próba socjologicznego portretu, [w:] D. Marzec, E. Karpuszenko, B. Zajęcka (red.), Migracje rodziców. Problem społeczno-wychowawczy w Unii Europejskiej, OWP SIM, Warszawa 2015.
Piorunek M., Bieg życia zawodowego człowieka. Kontekst transformacji kulturowych, UAM, Poznań 2009.
Piotrowski J., Praca zawodowa kobiety a rodzina, KiW, Warszawa 1963.
Słowik. A., Portfolio jako propozycja monitorowania kariery, „Pedagogika Pracy” 2006, nr 46.
Titkow A., Duch-Krzystoszek D., Budrowska B., Nieodpłatna praca kobiet. Mity, realia, perspektywy, IFiS PAN, Warszawa 2004.
Wojtasik B., Podstawy poradnictwa kariery. Poradnik dla nauczycieli, KOWEZiU, Warszawa 2011.