Niepełnosprawni w szkolnictwie wyższym – doniesienia z badań
DOI:
https://doi.org/10.34767/SZP.2020.01.16Słowa kluczowe:
niepełnosprawność, szkolnictwo wyższe, dostosowanieAbstrakt
W publikacji dokonano prezentacji potrzeb studentów w zakresie dostosowania do nich uczelni. Ponadto przeanalizowano potrzeby i oczekiwania pracowników dydaktycznych i administracyjnych odnośnie do możliwości kształcenia osób z niepełnosprawnością. Uwzględniono przy tym trudności w realizacji efektywnego kształcenia, konieczność dostosowania pracy do specyfiki poszczególnych niepełnosprawności, w tym osób ze spektrum autyzmu, a także sposoby realizacji praktyk studenckich.
Bibliografia
Czerw M., Karpuszenko E., Kukla D., Niepełnosprawni w szkolnictwie wyższym – stan obecny i perspektywy, „Szkoła – Zawód – Praca” 2019, nr 18.
NIK. Informacja o wynikach kontroli: Realizacja przez uczelnie akademickie i zawodowe obowiązku stworzenia niepełnosprawnym studentom i doktorantom warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia i w badaniach naukowych, nr ew. 78/2018/P/18/087/LOL.
Sztobryn-Giercuszkiewicz J., Alter idem – student z niepełnosprawnością w systemie szkolnictwa wyższego, [w:] E. Zakrzewska-Manterys, J. Niedbalski (red.), Samodzielni, zaradni, niezależni. Ludzie niepełnosprawni w systemie polityki, pracy i edukacji, UŁ, Łódź 2016.
Zasada równego traktowania – prawo i praktyka, nr 16. Dostępność edukacji akademickiej dla osób z niepełnosprawnościami, „Biuletyn Rzecznika Praw Obywatelskich” 2015, nr 5.