Wybrane przejawy postaw wobec ewaluacji w szkole, czyli Baśń o Kopciuszku w murach polskiej szkoły
DOI:
https://doi.org/10.34767/SZP.2017.02.13Słowa kluczowe:
ewaluacja, ewaluator, nauczyciel, postawa wobec ewaluacjiAbstrakt
Artykuł prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w latach 2015–2016, których przedmiotem były postawy nauczycieli (1) oraz ewaluatorów (2) wobec ewaluacji w szkole. W pierwszym badaniu zastosowano analizę treści opublikowanych na forach internetowych dla nauczycieli, a w drugim metodę pogłębionych wywiadów eksperckich. Następnie zestawiono wyniki badań i, zgodnie z koncepcją brikolażu, wyłoniono charakterystyczne przejawy postaw wobec ewaluacji w polskiej szkole. Wyłonione przejawy postaw pozwoliły stwierdzić, że ewaluacja funkcjonuje jak baśniowy Kopciuszek, ponieważ na poziomie idei jest uważana za wartościową aktywność, jednak na poziomie praktycznej działalności wywołuje poczucie bezsilności, strachu i niedocenienia. Kluczowym wnioskiem z badań jest potrzeba oddzielenia instytucji przeprowadzających ewaluację od tych, które zajmują się kontrolą.
Bibliografia
Babbie E., Podstawy badań społecznych, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 2008.
Bielecka E., Tarnowski M., Baśnie braci Grimm, T. 1, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1987.
Bogner A., Littig B., Menz W., Interviewing Experts. Methodology and Practice, Basingstoke England 2009.
Denzin N.K., Lincoln Y.S., Metody badań jakościowych, T. 1, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 2014.
Eagly A.H., Chaiken S., The psychology of attitudes, TX, Fort Worth 1993.
Guba E., Lincoln Y.S., Fourth Generation Evaluation, London, New Delhi 1989.
Kołodziejczyk J., Kołodziejczyk J., Ewaluacja własnej pracy nauczycieli – obszary, rozumienie, współpraca, „Forum Oświatowe” 2015, nr 27(2).
Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego.
Niemierko B., Szmigiel M.K., Ewaluacja w edukacji: koncepcje, metody, perspektywy, Wyd. Grupa Tomami, Kraków 2011.
Nowak S., Pojęcie postawy w teoriach i stosowanych badaniach społecznych, PWN, Warszawa 1973.
Pilch T., Bauman T., Zasady badań pedagogicznych. Strategie ilościowe i jakościowe, Wyd. Akademickie Żak, Warszawa 2001.
Saldana J., The coding manual for qualitative researchers, CA, Los Angeles 2009.
Sury Z., Ewaluacja w szkole – w kierunku kontroli czy wspomagania? „Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce” 2016, nr 2(40).
Walczak B., Ewaluacja oczami szkoły [w:] Mazurkiewicz G. (red.), Jak budować dobrą szkołę. Potencjał i bariery ewaluacji w oświacie, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2015.