Nauczyciel w paradygmacie konstruktywistycznym

Autor

  • Gabriela Chorab Uniwersytet Szczeciński

DOI:

https://doi.org/10.34767/SZP.2017.01.04

Słowa kluczowe:

nauczyciel konstruktywista, edukacja, konstruktywizm, neurodydaktyka

Abstrakt

W artykule poddano refleksji zawodowe - czynne bycie nauczycielem/ką, oparte na wyborze paradygmatu nauczyciela konstruktywisty, na poszukiwaniu w tym wyjątkowości. Konstruktywizm jest określeniem myślenia o edukacji opartej na twórczej, poznawczej aktywności ucznia, na wychodzeniu od jego wiedzy i przekonań. Nurt ten jest oparty na dwóch podstawowych założeniach epistemologicznych: wiedza jest aktywnie konstruowana przez podmiot poznający oraz dochodzenie do wiedzy jest procesem adaptacyjnym, w którym następuje stopniowa umysłowa organizacja badanego i doświadczanego świata. Dla nauczyciela konstruktywisty aktywne uczenie się oznacza zrozumienie istoty danego zagadnienia i świadomą nad nim pracę tak długo, aż uczeń zacznie robić to automatycznie. Samo rozpoznanie, że w nauczaniu najważniejszy jest rozwój potencjału, nie wystarczy do jego internalizacji. Potrzebne są indywidualne i grupowe formy pracy. Sposoby uczenia się są tak samo niepowtarzalne jak rozwój potencjału u ucznia, który jest procesem, nigdy nie stanowi punktu końcowego.

Bibliografia

Barnes D., Nauczyciel i uczniowie, WSiP, Warszawa 1983.

Bruner J.S., Warunki działalności twórczej, [w:] Poza dostarczone informacje, PIW, Warszawa 1978.

Brzezińska A., Czuba T., Lutomski G., Smykowski B., Dziecko w zabawie i świecie języka, Wyd. Zysk i S-ka, Warszawa 1995.

Brzezińska A., Lutomski G., Smykowski B., Dziecko wśród rówieśników i dorosłych, Wyd. Zysk i S-ka, Warszawa 2005.

Dylak S., Wizualizacja w kształceniu nauczycieli, Wyd. UAM, Poznań 1995.

Klus-Stańska D., Dydaktyka wobec chaosu pojęć i zdarzeń, Wyd. Akademickie „Żak”, Warszawa 2010.

Kwieciński Z., Konteksty pytań o zmiany w kształceniu nauczycieli, [w:] H. Kwiatkowska (red.), Edukacja nauczyciela wobec zmiany społecznej, PTP, Warszawa 1991.

Lewowicki T., Dylak S. (red.), Współczesność a kształcenie nauczycieli, WSP ZNP, Warszawa 2013.

Popławska A., Konstruktywistyczne ujęcie procesu kształcenia jako warunek powodzenia szkolnego w społeczeństwie informacyjnym, [w:] R. Piwowarski (red.), Dziecko. Sukcesy i porażki, IBE, Warszawa 2007.

Rasfeld M., Budząca się szkoła, Wyd. Dobra Literatura, Słupsk 2015.

Spitzer M., Jak uczy się mózg, PWN, Warszawa 2012.

Wadsworth B.J., Teoria Piageta. Poznawczy i emocjonalny rozwój dziecka, WSiP, Warszawa 1998.

Pobrania

Opublikowane

2017-06-05

Numer

Dział

Artykuły i rozprawy

Jak cytować

Nauczyciel w paradygmacie konstruktywistycznym. (2017). Szkoła - Zawód - Praca, 13, 45-54. https://doi.org/10.34767/SZP.2017.01.04