Szkoła jako agora dla młodego pokolenia współczesnej cywilizacji

Autor

  • Czesław Plewka Politechnika Koszalińska

DOI:

https://doi.org/10.34767/SZP.2015.01.02

Słowa kluczowe:

szkoła, cywilizacja, rynek pracy, sytuacja młodego pokolenia

Abstrakt

Autor artykułu założył, że szkoła w życiu każdego młodego człowieka jest tym miejscem, gdzie zachodzą różnorodne procesy, które w sposób niezwykle istotny rzutują na to, jak ten młody człowiek zostanie przygotowany do samodzielnego funkcjonowania po opuszczeniu jej murów. To szkoła wyznacza perspektywę jego rozwoju, stwarza podstawy do kierowania tym rozwojem, a także kształtuje umiejętności pokonywania jawiących się problemów i nieustannego dostosowywania się do zmieniających się warunków wynikających z wszelkiego rodzaju przemian cywilizacyjnych. W artykule tym wyrażono kilka refleksji dotyczących istoty współczesnej cywilizacji, aby na tej podstawie ukazać powinności i społeczne oczekiwania formułowane pod adresem współczesnej szkoły i pracujących w niej nauczycieli. W drugiej części artykułu zawarto kilka refleksji dotyczących sytuacji młodego pokolenia, które przechodzi ze „świata” edukacji do „świata” pracy. Zwrócono szczególną uwagę na trudności, z jakimi boryka się młodzież w trakcie poszukiwania możliwości podjęcia pracy zawodowej. Pod koniec rozważań sformułowano kilka refleksji na temat sytuacji, w jakiej przychodzi pracować współczesnej szkole. Zaproponowano kilka niezbędnych zmian, które w opinii autora artykułu mogą sprawić, że nastąpi znacząca poprawa w dostosowaniu oferty kształcenia do potrzeb współczesnego, ciągle bardzo płynnego rynku pracy.

Bibliografia

Bauman Z., 44 listy ze świata płynnej nowoczesności, Kraków 2011.

Bauman Z., Płynna nowoczesność, Kraków 2006.

Dokąd zmierza polska szkoła?, red. D. Klus-Stańska, Warszawa 2008.

Friedman Th. L., Świat jest płaski. Krótka historia XXI wieku, przeł. T. Hornowski, Poznań 2006.

Fukuyama F., Wielki wstrząs. Natura ludzka a odbudowa porządku społecznego, przeł. H. Komorowska i K. Dorosz, Warszawa 2000.

Kawula S., Człowieka w relacjach socjopedagogicznych. Szkice o współczesnym wychowaniu, Toruń 1999.

Kwiatkowski S. M., Standardy kwalifikacji i kompetencji zawodowych, [w:] Zawód i praca w świecie urynkowienia i konkurencji globalnej, red. S. M. Kwiatkowski, „Studia Pedagogiczne” LXV, Warszawa 2012.

Nowak P., Młodzi na rynku pracy – szanse i zagrożenia, [w:] Nauka, edukacja, rynek pracy. Przede wszystkim współdziałanie, red. Cz. Plewka, Szczecin-Koszalin 2013.

Rogaczewska M., Jakie kompetencje Polaków są najbardziej potrzebne do rozwoju?, [w:] Postawy i umiejętności kluczem do rozwoju Polaków i Polski, red. J. Szomburg, Gdańsk 2012.

Szmyd J., Odczytywanie współczesności. Perspektywa antropologiczna, etyczna i edukacyjna, Kraków 2011.

Wilczyński W., Ekonomia i polityka gospodarcza okresu transformacji, Poznań 1996.

Zając A., Pedagogika społeczna i pedagogika pracy wobec przemian cywilizacyjnych, Rzeszów 2014.

Pobrania

Opublikowane

2015-07-28

Numer

Dział

Artykuły i rozprawy

Jak cytować

Szkoła jako agora dla młodego pokolenia współczesnej cywilizacji. (2015). Szkoła - Zawód - Praca, 9, 28-39. https://doi.org/10.34767/SZP.2015.01.02