Synergia aktywności nauczyciela i uczniów w procesie przyswajania wiedzy i umiejętności w kontekście nowych wyzwań w kształceniu nauczycieli
DOI:
https://doi.org/10.34767/SZP.2015.01.05Słowa kluczowe:
nauczyciel, kompetencje, doskonalenie, twórczość, metody problemoweAbstrakt
W artykule podjęto problematykę aktywizowania uczniów w procesie dydaktyczno- wychowawczym. Skupiono się na takich zabiegach edukacyjnych, które uwzględniają humanistyczne podejście wobec ucznia oparte na współpracy i dialogu, stosowaniu problemowych metod kształcenia oraz zróżnicowanych form pracy. Nowe wymagania i oczekiwania stawiane przed nauczycielem określają go jako jednostkę twórczą, kreatywną, otwartą na zmiany, posiadającą zdolności i umiejętności współpracy, komunikacji oraz gotowość do uczenia się od innych oraz uczenia innych. Biorąc pod uwagę dotychczasowe badania oraz doświadczenia z praktyki edukacyjnej w polskiej szkole, zauważyć można, iż przeważa podający, frontalny model kształcenia, w którym dominującą rolę odgrywa nauczyciel. Zatem istnieje konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na kształtowanie takich kompetencji i umiejętności wśród przyszłych nauczycieli, które pozwolą im na inspirowanie zmian w procesie dydaktyczno-wychowawczym, twórczych rozwiązań do praktyki edukacyjnej oraz działania pełne inwencji.
Bibliografia
Botkin W., Elmandrja M., Malitza M., Uczyć się bez granic. Raport Klubu Rzymskiego, Warszawa 1982.
Cooper R., Learning styles and Staff development, „Journal of the National Association for Staff Development” 1997, nr 37.
Dylak S., Wizualizacja w kształceniu nauczycieli, Poznań 1995.
Edukacja w Europie, różne systemy kształcenia i szkolenia – wspólne cele do roku 2010, Komisja Europejska, Warszawa 2003.
Klim-Klimaszewska A., Pedagogika przedszkolna, Warszawa 2012.
Kowalewska A., Metody aktywizujące – dlaczego warto je stosować?, „Lider” 2000, nr 10.
Kubiczek B., Metody aktywizujące: jak nauczyć uczniów uczenia się?, Opole 2007.
Lesiak-Laska E., Uwarunkowania i efekty innowacji pedagogicznych nauczycieli klas początkowych, Rzeszów 1998.
Petty G., Nowoczesne nauczanie, Sopot 2010.
Szkoła a rynek pracy, red. A. Bogaj, S. M. Kwiatkowski, Warszawa 2006.
Tuszyńska L., Metody aktywizujące jako istotny element nowoczesnego kształcenia, „Edukacja Biologiczna i Środowiskowa” 2011, nr 1.
Wieczór E., Metody aktywne szansą nowej edukacji, „Toruńskie Studia Dydaktyczne” 2000, nr 16.