Wspomaganie rozwoju zawodowego pracowników współczesnego rynku pracy

Autor

  • Czesław Plewka Politechnika Koszalińska

DOI:

https://doi.org/10.34767/SZP.2016.02.02

Słowa kluczowe:

pracownik, rozwój zawodowy, wspomaganie, rynek pracy

Abstrakt

Sytuacja na współczesnym rynku pracy zmienia się w sposób dynamiczny i często nieprzewidywalny. Powodem tych zmian są procesy globalizacyjne i demograficzne, umiędzynarodowienie gospodarki, nieustanny rozwój techniczno-technologiczny, a także organizacyjny oraz zjawisko bezrobocia i coraz większej konkurencji podmiotów gospodarczych. W tak złożonych okolicznościach sytuacja współczesnego pracownika nie jest łatwa. Musi on być dobrym fachowcem, zdolnym do samodzielnego zabiegania o swoją zawodową egzystencję, niezwykle elastycznym i posiadającym umiejętność optymalnego wykorzystania swojego potencjału i nieustannego zabiegania o jego pomnażanie. Rozwój zawodowy pracownika tego kapryśnego rynku pracy to niezwykle ważny przedmiot troski zarówno samego pracownika, jak i jego pracodawcy. Powodzenie w tym rozwoju warunkowane jest różnego rodzaju czynnikami, w tym jednym z najważniejszych czynników jest własna aktywność pracownika. Zdarza się jednak, że pracownik nie jest w stanie sam radzić sobie z niektórymi sytuacjami, które pojawią się w jego pracy zawodowej. Wówczas nieodzowne staje się wsparcie jego własnych poczynań i udzielenie mu stosownej pomocy. Ta złożona sytuacja pracownika współczesnego rynku pracy i wszelkiego rodzaju zabiegi, których celem jest pomóc mu w przezwyciężaniu trudności, jest przedmiotem rozważań podjętych przez autora w tym artykule.

Bibliografia

Bańka A., Kapitał kariery – uwarunkowania, rozwój i adaptacja do zmian organizacyjnych oraz strukturalnych rynku pracy [w:] Współczesna psychologia pracy i organizacji – wybrane zagadnienia, red. Z. Ratajczak, A. Bańka, E. Turska, Wyd. UŚ, Katowice 2006.

Bańka A., Otwartość na nowe doświadczenia życiowe. Podstawy teoretyczne oraz struktura czynnikowa Skali Otwartości na Karierę Międzynarodową, Instytut Rozwoju Kariery, Warszawa 2005.

Bauman Z., Płynna nowoczesność, przekł. T. Kunz, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2006.

Buszko A., Uwarunkowania współczesnych zachowań w organizacji, Wyd. Difin, Warszawa 2013.

Chirkowska-Smolak T., Hauziński A., Łaciak M., Drogi kariery. Jak wspomagać rozwój zawodowy dzieci i młodzieży, Wyd. Naukowe Scholar, Warszawa 2011.

Czarnecki K.M., Podstawowe pojęcia zawodoznawstwa, Oficyna Wydawnicza „Humanitas”, Sosnowiec 2008.

Czarnecki K.M., Rozwój zawodowy człowieka, Wyd. IWZZ, Warszawa 1985.

Czarnecki K.M., Karaś S., Profesjologia w zarysie, Wyd. ITE-PIB, Radom 1996.

Ćwiek J., Nie daj się usunąć z rynku pracy, „Rzeczpospolita” z 22.02.2012 r.

Danielewicz D., Szkolenie i rozwój w praktyce [w:] Praktyki zarządzania kapitałem ludzkim w doradztwie zawodowym, red. T. Rostowski, D. Danielewicz, Wyd. Difin, Warszawa 2012.

Język polski. Współczesny słownik języka polskiego, red. D. Dunaj, t. 2, Wyd. Langenscheidt Polska, Warszawa 2007.

Kaja B.M., Psychologia wspomagania rozwoju. Zrozumieć świat życia człowieka, GWP, Sopot 2010.

Karney J.E., Psychopedagogika pracy. Wybrane zagadnienia z psychologii i pedagogiki pracy, Wyd. Akademickie „Żak”, Warszawa 2007.

Kielar-Turska M., Analiza pola semantycznego terminów związanych ze wspomaganiem rozwoju [w:] Wspomaganie rozwoju. Psychostymulacja i psychokorekcja, red. B. Kaja, t. 5, Wyd. AB, Bydgoszcz 2003.

Korcz J., Inteligencja duchowa w rozwoju zawodowym. Materiał z konferencji z dn. 23.12.2006 r.

Kryńska E., Wybrane teorie rynku pracy a prognozowanie [w:] E. Kryńska, B. Suchocki, Prognoza podaży i popytu na pracę w Polsce do roku 2010, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Warszawa 1998.

Lubrańska A., Edukacja dorosłych w aspekcie rozwoju zawodowego i realiów współczesnego rynku pracy, „Edukacja Dorosłych” 2014, nr 2.

Pawlak J., Rozwój zawodowy a współczesne wyzwania na rynku pracy, „Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy” 2014, nr 39.

Plewka Cz., Kierowanie własnym rozwojem zawodowym. Studium teoretyczne i egzemplifikacja praktyczna, Wyd. Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2015.

Plewka Cz., Sytuacja ludzi młodych na współczesnym rynku pracy, „Problemy Profesjologii” 2015, nr 1.

Przetacznikowa M., Rozwój psychiczny dzieci i młodzieży, PZSW, Warszawa 1967.

Sullivan S., Emerson R., Recommendation for successfully navigating the boundaryless career: form theory to practice, Bowling Green State University, Bowling Green 2000.

Szydlik-Leszczyńska A., Funkcjonowanie współczesnego rynku pracy. Wybrane uwarunkowania, Wyd. Difin, Warszawa 2012.

Wendt R., Turniak G., Profesjonalny networking – czyli kontakty, które procentują, Biblioteka Kariery, Warszawa 2006.

Wiatrowski Z., Wyznaczniki i szanse bycia współczesnym pracownikiem [w:] Przedsiębiorstwo w rozwoju zawodowym pracownika, red. S.M. Kwiatkowski, Wyd. IBE-PIB, Warszawa 2005.

Włodarski Z., Hankała A., Nauczanie i wychowanie jako stymulacja rozwoju człowieka, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Warszawa-Kraków 2004.

Pobrania

Opublikowane

2016-12-12

Numer

Dział

Artykuły i rozprawy

Jak cytować

Wspomaganie rozwoju zawodowego pracowników współczesnego rynku pracy. (2016). Szkoła - Zawód - Praca, 12, 25-41. https://doi.org/10.34767/SZP.2016.02.02