Kształtowanie kompetencji w zakresie przedsiębiorczości w praktyce edukacyjnej
DOI:
https://doi.org/10.34767/SZP.2022.02.11Słowa kluczowe:
kompetencje kluczowe, kompetencje przedsiębiorcze, edukacja, metody aktywizująceAbstrakt
Przedmiotem rozważań podjętych w artykule jest praktyka formowania kompetencji przedsiębiorczych w systemie edukacyjnym w Polsce. Badania empiryczne skoncentrowane na innowacyjnych formach kształtowania kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji przedsiębiorczych zostały przeprowadzone przy użyciu metody sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety oraz metody analizy danych zastanych. W celowo dobranej próbie badawczej uczestniczyło 100 respondentów. Cechą charakterystyczną badanych osób jest ukończenie cyklu kształcenia co najmniej na poziomie średnim i aktualna aktywność zawodowa. Badania zostały przeprowadzone wiosną 2022 roku w trybie ankiety internetowej - z uwagi na sytuację wynikającą z pandemii Covid-19. Uzyskane wyniki badań wskazują, że w procesie kształcenia w dziedzinie przedsiębiorczości w nikłym stopniu wykorzystywane są zalecane przez agendy unijne dobre praktyki dotyczące aktywizujących metod nauczania - uczenia się. Na tle bardzo niskiej oceny poziomu kształcenia w dziedzinie przedsiębiorczości respondenci formułują postulaty naprawcze dotyczące: praktycznego ukierunkowania zajęć z przedsiębiorczości, zwiększenia liczby godzin lekcyjnych poświęconych tej problematyce oraz zapewnienia kompetentnej kadry prowadzącej zajęcia. Zaprezentowane wyniki mogą stanowić inspirację do podjęcia szerzej zakrojonych badań umożliwiających sformułowanie wniosków o charakterze generalnym.
Bibliografia
Babbie, E. (2007). Badania społeczne w praktyce. Warszawa: Wyd. Nauk. PWN.
Petty, G. (2010). Nowoczesne nauczanie. Sopot: GWP.
Podstawy przedsiębiorczości - Podstawa programowa (liceum/technikum), podstawa programowa.pl (Dz.U. z 2017, poz. 59, 949 i 2203).
Rachwał, T. (red.). (2019). Kształtowanie kompetencji przedsiębiorczych. Warszawa: FRSE.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz.U. z 2018, poz. 467).
Sikora, J. (2011). Edukacja ekonomiczna jako niezbędny składnik wykształcenia ogólnego. Warszawa: WSP TWP.
Strykowski, W., Strykowska, J., Pielachowski, J. (2007). Kompetencje nauczyciela szkoły współczesnej. Poznań: eMPi2.
Zalecenie Rady z dnia 22 maja 2018 r. o kompetencjach kluczowych dla uczenia się przez całe życie (Dz.U.UE C z 4.06.2018).